Homocistein je aminokislina, gradnik beljakovin. V telo ga s prehrano ne moremo vnesti, saj nastaja iz druge aminokisline, imenovane metionin. Najdemo ga v mesu, ribah in mlečnih izdelkih. Za izvedbo reakcije poleg metionina potrebujemo tudi vitamine B6, B12 in folno kislino. Ker ima homocistein v našem telesu zelo pomembno vlogo, je prav, da si pridobimo več informacij o njegovi uporabi.
Leta 1969 je dr. Kilmer S. McCully poročal, da so otroci, rojeni z genetsko motnjo, imenovano homocistinurija, umrli v zelo mladi starosti zaradi napredovale ateroskleroze. Stanje je povzročila visoka vrednost homocisteina v krvi.
Visoke vrednosti homocisteina v telesu povezujemo z vnetjem arterij in posledično z nastankom srčnih obolenj. Srčne bolezni so danes vodilni vzrok smrti po vsem svetu. Raziskave kažejo, da je približno 15% vseh srčnih napadov in kapi povezanih z visoko vrednostjo homocisteina v telesu.
Ali to pomeni, da je homocistein nezdrav?
Nikakor. Homocistein je aminokislina, ki ni nevarna ali nezdrava, dokler se ne nakopiči v visokih ravneh. Do visokih vrednosti homocisteina v telesu prihaja zaradi pomanjkanja encimov, ki presnavljajo homocistein. Presnovno motnjo poimenujemo kar encimska pomanjkljivost, ki je običajno genetska in se pogosto prenaša s staršev na otroke.
Pomanjkanje vitaminov B12, B6 in folne kisline lahko prispeva k povišanim vrednostim homocisteina v krvi.
Simptomi visokih ravni homocisteina v telesu
Simptomi so lahko blagi ali hudi, odvisno od tega, katera vrsta encimov oziroma hranilnih snovi je povzročila povišane vrednosti homocisteina. Simptomi niso vedno prisotni, najpogosteje pa se pojavijo:
- Koronarna srčna bolezen, visok krvni tlak, visok pulz, možganska kap, nenormalne ravni holesterola (zaradi prisotnosti vnetja),
- povečano tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni, demence in drugih kognitivnih težav,
- razvojne nepravilnosti in okvare pri otrocih (ukrivljena hrbtenica, štrleč prsni koš),
- podolgovati udi in okončine (bolniki se zdijo visoki in tanki, številni imajo zelo dolge in tanke prste),
- vedenjske težave (ADHD, avtizem, učne težave),
- migrene in glavoboli,
- depresija, anksioznost, bipolarna motnja in druge duševne težave.
Kateri posamezniki so bolj ogroženi za nastanek omenjenih težav?
Do visokih vrednosti homocisteina najpogosteje prihaja pri:
- Nosečih ženskah ali doječih materah,
- alkoholikih,
- posamezniki z obolenji jeter,
- bolnikih, ki potrebujejo dializo,
- bolnikih s sladkorno boleznijo, motnjami ščitnice ali neravnovesjem hormonov,
- tistih, ki pogosto uporabljajo diuretike ali odvajala,
- vsakomur, ki redno jemlje zdravila (kontracepcijske tablete, antibiotike, antacide).
Kako lahko preprečimo nastanek povišane vrednosti homocisteina v krvi?
Pred povišanimi vrednostmi homocisteina se lahko ubranimo tako, da upoštevamo naslednja navodila:
- Izboljšanje prehranskih navad je najboljši način, kako se zaščititi pred povišanimi vrednostmi homocisteina. Priporočljivo je uživanje pretežno organskih, nepredelanih živil, ki vsebujejo veliko vlaknin. Priporoča se tudi uživanje živil z visoko vsebnostjo antioksidantov, omejitev vnosa alkohola, izogibanje živilom, ki lahko povzročijo vnetje (sladkor, konzervansi, sintetične kemikalije), uživanje zdravih maščob in uživanje naravnih virov folne kisline.
- Skrb za zdravo srce je ključnega pomena za ohranjanje dobrega zdravja. Kajenje, debelost, sedeč življenjski slog, slaba prehrana in diabetes so dejavniki, ki lahko povzročijo nastanek težav s srcem.
- Redna telesna vadba lahko ublaži težave, ki jih povzročajo visoke ravni homocisteina v našem telesu. Redna vadba krepi delovanje imunskega sistema, skrbi za hormonsko ravnovesje, preprečuje nastanek stresa in izboljšuje kakovost spanja. Hkrati nas zaščiti tudi pred nastankom debelosti.
(Povzetek članka po: https://www.emedicinehealth.com/homocysteine/article_em.htm)