Slaba prebava
Prebavne motnje so pogosta težava, ki prizadene veliko število ljudi. V večini primerov se pojavijo v blagi obliki.
- Dispepsija je splošni izraz za bolečine ali občutek nelagodja v želodcu in pod rebri.
- Zgaga pomeni, da se kislina iz želodca premika v požiralnik, pri tem pa povzroča pekočo bolečino, ki jo občutimo za prsnico.
Kako prepoznamo slabo prebavo?
Najpogostejši simptomi slabe prebave so:
- zgaga,
- občutek napihnjenosti,
- slabost,
- spahovanje ali napenjanje,
- bruhanje.
Simptomi se najpogosteje pojavijo kmalu po zaužitju hrane ali pijače.
Kaj povzroča prebavne motnje?
Prebavne motnje so običajno povezane s prehranjevanjem. Med uživanjem hrane naš želodec proizvaja kislino, ki lahko draži želodčno sluznico oziroma zgornji del črevesja ali požiralnika. Draženje je lahko izjemno boleče in povzroči pekoč občutek.
Med uživanjem večjega obroka se lahko želodec razteza, kar povzroči refluks kisline (kislina se pomakne navzgor v požiralnik).
Prebavne motnje lahko sprožijo tudi drugi dejavniki:
- Zdravila. Nekatera zdravila, kot so nitrati (za razširitev krvnih žil) sprostijo mišični obroč med požiralnikom in želodcem, kar omogoči kislini, da prehaja v požiralnik. Nesteroidna protivnetna zdravila, kot sta aspirin in ibuprofen, lahko vplivajo na prebavni trakt in povzročijo prebavne motnje. Če imate težave z želodcem ne jemljite nesteroidnih protivnetnih zdravil.
- Debelost. Ljudje s prekomerno telesno težo imajo večje težave s prebavo. Povečan tlak v želodcu lahko povzroči refluks želodčne kisline.
- Nosečnost. Zaradi hormonskih sprememb v nosečnosti lahko pride tudi do prebavnih težav. V kasnejših fazah nosečnosti se poveča pritisk maternice na trebuh.
- Kajenje in uživanje alkohola. Kemikalije v cigaretnem dimu lahko prispevajo k prebavnim motnjam. Povzročijo lahko sprostitev mišic med požiralnikom in želodcem, zaradi česar pride do refluksa želodčne kisline. Pitje večjih količin alkohola lahko privede do prebavnih motenj, saj želodec zaradi alkohola proizvaja večje količine želodčne kisline.
- Stres.
- Kila.
- Okužba s Helicobacter pylori. Okužba lahko privede do razjed na želodcu, ki v večini primerov ne povzročajo nobenih simptomov.
- Gastroezofagealna želodčna bolezen (GERB). Gre za bolezensko stanje, pri katerem mišice med požiralnikom in želodcem želodčni kislini ne preprečujejo prehajanja v požiralnik. Majhna količina refluksa običajno ne povzroča težav, medtem ko večje količine dražijo sluznico požiralnika, zaradi česar lahko pride do vnetja.
- Želodčne razjede. Rana na želodcu je odprta rana, ki se razvije na notranji sluznici želodca (želodčni ulkus) ali tankega črevesa (razjeda dvanajstnika). Razjede nastanejo, ko želodčna kislina poškoduje sluznico.
- Rak želodca.
Kdaj bi morali obiskati zdravnika?
Obisk zdravnika je potreben, če imate ponavljajoče se težave s prebavo in:
- ste starejši od 55 let,
- ste izgubili telesno težo,
- imate težave pri požiranju,
- bruhate,
- imate anemije zaradi pomanjkanja železa,
- imate cmok v grlu,
- bruhate kri,
- opazite kri v blatu.
Nadaljnje preiskave
Glede na vaše simptome se lahko gastroenterolog odloči za nadaljnje preiskave. S pomočjo postopka, imenovanega endoskopija, lahko izključi resen vzrok vaših prebavnih motenj. Pri endoskopiji se tanka, fleksibilna cev s svetlobo in kamero vstavi v črevo ali požiralnik, zdravnik pa si z njeno pomočjo ogleda notranjost prebavil. Dva tedna pred preiskavo je potrebno prenehati uživati zaviralce protonske črpalke in antagoniste H2 receptorjev.
Zdravnik lahko predlaga tudi teste jetrne funkcije ali ultrazvočne preiskave.
Diagnosticiranje okužbe s Helicobacter pylori
Zdravnik se lahko odloči tudi za test prisotnosti Helicobacter pylori:
- odvzem in analiza vzorca blata,
- krvni test (vzorec krvi testirajo na protitelesa proti H.pylori).
Antibiotiki ali zaviralci protonske črpalke lahko vplivajo na rezultate analize blata.
Zdravljenje prebavnih motenj
Način zdravljenja prebavnih motenj je odvisen od vzroka prebavnih motenj in od njihovih simptomov.
- Nekaj preprostih sprememb v načinu prehranjevanja lahko bistveno zmanjša težave s prebavo.
- Pri prekomerni telesni teži lahko pomaga tudi izguba nekaj kilogramov. Pomembno je, da izgubite težo na varen in zdrav način s pomočjo redne vadbe in uravnotežene zdrave prehrane.
- Izogibajte se hrani, za katero imate občutek, da poslabša vaše prebavne motnje. Običajno je to mastna in začinjena hrana.
- Zmanjšajte vnos kofeinskih napitkov, kot so čaj, kava in coca-cola.
- Kadilci naj premislijo o prenehanju kajenja.
- Če se s prebavnimi motnjami soočate predvsem ponoči, zadnji obrok zaužijte 4 ure pred odhodom v posteljo.
- Če vaš zdravnik meni, da imate slabšo prebavo zaradi določenega zdravila, se bo morda odločil zamenjati zdravilo z drugim.
Zdravljenje z antacidi
Antacidi so zdravila, ki zagotovijo takojšnje olajšanje zmernih simptomov prebavnih motenj. Nevtralizirajo kislino v želodcu, zaradi česar je kislina manj kisla in ne draži sluznice. Na voljo so v obliki tablet ali v tekoči obliki.
Zdravljenje z alginati
Nekateri antacidi vsebujejo zdravilo, imenovano alginat. Njegova naloga je lajšanje prebavnih težav. Antacide, ki vsebujejo alginate, je potrebno vzeti po jedi, saj tako zdravilo ostane v želodcu dalj časa.
Zaviralci protonske črpalke
Zaviralci protonske črpalke zmanjšujejo količino proizvedene želodčne kisline. Običajno so na voljo samo na recept. V primeru, da ste naročeni na endoskopijo, ne pozabite prenehati jemati zaviralce protonske črpalke vsaj 14 dni pred preiskavo.
(Povzetek članka po: http://www.nhs.uk/Conditions/Indigestion/Pages/Introduction.aspx)