Kaj so težave s ščitnico?
Težave s ščitnico se lahko pojavijo v katerem koli starostnem obdobju. Ščitnica je žleza, ki ima zelo pomembno vlogo pri uravnavanju številnih metabolnih procesov v telesu, različne vrste motenj pa lahko vplivajo na njeno strukturo ali na delovanje. Žlezo najdemo tik pod Adamovim jabolkom.
Najpogosteje se pojavijo naslednje težave:
- Hipotiroidizem pomeni zmanjšano funkcijo ščitnice. Gre za endokrino motnjo, zaradi katere ščitnica ne proizvaja dovolj ščitničnega hormona.
- Hipertiroidizem je prekomerno delovanje ščitnice in je najpogostejša motnja v delovanju hormonskega sistema. Pogostejši je pri ženskah.
- Golša pomeni povečanje ščitnice, vendar ne gre za posledico avtoimunskega obolenja ali vnetnega procesa. Pogost vzrok za golšo je pomanjkanje joda v prehrani.
- Rak ščitnice je zelo redka bolezen, vendar njena incidenca po vsem svetu, tudi v Sloveniji narašča. Sicer rak ščitnice predstavlja približno 1% vseh primerov raka.
Simptomi (kako jih prepoznamo):
Simptomi so odvisni od vrste obolenja, v glavnem pa so tisti ključni simptomi, ki se pojavijo pri težavah s ščitnico, naslednji:
- Utrujenost,
- nezmožnost koncentracije,
- suha koža,
- občutek mrazenja,
- zaprtje,
- bolečine v mišicah in sklepih,
- depresija,
- dolgotrajna menstrualna krvavitev pri ženskah,
- tremor,
- pospešen srčni utrip,
- prekomerno potenje,
- nenamerna izguba telesne teže ali povečanje telesne teže,
- preobčutljivost za toploto.
Zdravljenje:
Bolezni ščitnice je mogoče zdraviti z zdravili ali v nekaterih primerih s kirurškim posegom. Način zdravljenja je odvisen od bolezni same.
Zdravila lahko nadomestijo manjkajoč ščitnični hormon pri hipotiroidizmu. Sintetični ščitnični hormon se lahko uživa v obliki tablet. Pri hipertiroidizmu se uporabljajo zdravila za zmanjševanje proizvodnje ščitničnega hormona ali za preprečevanje njegovega sproščanja iz žleze.
Operacija ščitnice se lahko uporabi za odstranjevanje nepravilnosti na ščitnici, predvsem v primeru raka. Če se žleza v celoti odstrani, mora oseba doživljenjsko prejemati ščitnični hormon v sintetični obliki.
V večini primerov je težave s ščitnico mogoče zanesljivo odpraviti, zato bolnik ni življenjsko ogrožen. Obeti so prav tako dobri pri ljudeh, ki imajo raka na ščitnici, razen, če se je le-ta že razširil na druge dele telesa.
Rastline kot naravna pomoč:
- Lanena semena vsebujejo veliko maščobnih kislin omega-3, ki so ključnega pomena za normalno delovanje ščitnice. Tako laneno seme, kot tudi olje iz lanenega semena lahko pomagata pri lajšanju simptomov ljudem, ki imajo težave s ščitnico.
- Ameriški slamnik ima neverjeten vpliv na imunski sistem, saj okrepi njegovo delovanje, kar nam je lahko v pomoč pri težavah s ščitnico.
- Ašvaganda je idealna naravna pomoč bolnikom s ščitnico in avtoimunskimi boleznimi. Okrepi delovanje imunskega sistema in telesu pomaga pri obravnavanju stresnih situacij. Poleg tega ima protivnetne lastnosti.
Preventiva:
Pravzaprav ne moremo storiti nič, da bi preprečili razvoj ščitničnih bolezni. Največje tveganje za nastanek ščitničnih obolenj obstaja v nerazvitih državah sveta, kjer osnovna prehrana ljudem ne zagotovi zadostnih količin joda. Lahko pa z razumevanjem dejavnikov tveganja in s pravočasnim ukrepanjem v primeru pojava simptomov težav s ščitnico preprečimo zaplete, ki bi se lahko sicer pojavili. Ključnega pomena je pravočasno diagnosticiranje in primeren način zdravljenja, zato v tem primeru z obiskom zdravnika ni priporočljivo odlašati.
(Povzetek članka po: https://www.medicinenet.com/thyroid_disorders/article.htm#what_are_the_specific_kinds_of_thyroid_disorders)