Kaj je mrzlica?
Mrzlico pogosto povezujemo s povišano telesno temperaturo, saj obe spremljata različne bolezni pri otrocih in pri odraslih. Običajno se na začetku bolezni najprej pojavi mrzlica, šele nato pa se razvije tudi vročina. Omeniti je potrebno, da mrzlica in vročina sami po sebi nista bolezni, temveč sta simptoma bolezni oziroma znak, da se v našem telesu nekaj dogaja.
Tako mrzlica, kot tudi vročina običajno prenehata sami v nekaj dneh, zato vsaj pri odraslih ni razloga za zaskrbljenost, čeprav je lahko mrzlica dokaj neprijetna. Drugače pa je pri otrocih. Ker mrzlici običajno sledi vročina, ki lahko pomeni okužbo, je potrebno takoj poiskati zdravniško pomoč.
Normalna telesna temperatura skozi dan niha – zjutraj je nižja, pozno popoldne in zvečer pa nekoliko naraste. Zvišano telesno temperaturo z mrzlico lahko povzročijo virusi, bakterijske okužbe, izčrpanost, nekatere vnetne bolezni (revmatoidni artritis), maligni tumor, cepljenje in drugi vzroki, ki jih ni mogoče identificirati.
Simptomi (kako jo prepoznamo):
Ko se pojavi mrzlica oseba drgeta, ima hladne ude, je bleda in se slabo počuti. Temu običajno sledi povišana telesna temperatura. Oseba postane rdeča, se poti, koža pa postane vroča.
Poleg običajnih simptomov se lahko pojavijo tudi glavobol, bolečine v mišicah, izguba apetita, razdražljivost, dehidracija, splošna oslabelost. Pri otrocih, starih od 6 mesecev do 5 let lahko pride tudi do vročinskih krčev.
Zdravljenje:
Osebo, ki jo trese mrzlica, dobro pokrijemo. Dehidracijo preprečujemo s pitjem zadostnih količin vode, poslužimo pa se lahko tudi ukrepov za zniževanje telesne temperature (obkladki, hladna kopel). Danes je na voljo ogromno zdravil, ki pomagajo pri zniževanju povišane telesne temperature. V nekaterih primerih je potrebno poiskati zdravniško pomoč. Če mrzlica in vročina po nekaj dneh ne prenehata, je potreben obisk pri zdravniku. Enako velja tudi v primeru, da se pojavijo spodnji simptomi:
- Močan glavobol,
- nenavadni kožni izpuščaji,
- občutljivost na svetlobo,
- otrdelost vratu,
- zmedenost,
- bruhanje,
- težave pri dihanju in bolečina v prsih,
- bolečine v trebuhu ali med uriniranjem,
- epileptični napadi.
Rastline kot naravna pomoč:
- Navadni rman spodbuja potenje, odstranjevanje toksinov iz telesa in prispeva k odpravljanju mrzlice oziroma vročine. Vsebuje salicilno kislino. Kombiniramo ga lahko s poprovo meto.
- Poprova meta je naravno zdravilo za mrzlico in povišano telesno temperaturo. Koristna je za prebavni sistem, saj lajša tesnobo in napetost.
- Ingver spodbuja potenje in se uporablja kot naravno zdravilo za mrzlico in povišano telesno temperaturo. Spodbuja periferno cirkulacijo, kombiniramo pa ga lahko tudi z drugimi zelišči.
- Beli vratič deluje protivnetno in je lahko prebavljiv. V preteklosti se je uporabljal za odpravljanje vročine in mrzlice.
- Ameriški slamnik je najpogostejše naravno zdravilo za odpravljanje okužb, ki nam lahko pomaga tudi pri odpravljanju mrzlice.
Preventiva:
Mrzlici se sicer ne moremo izogniti, lahko pa se izognemo okužbam in sicer tako, da krepimo svoj imunski sistem. Higiena rok, uživanje velikih količin sadja in zelenjave, redna telesna aktivnost, izogibanje stresu in higiena kašljanja oziroma kihanja so najboljši načini, kako se zaščititi pred nastankom mrzlice.
(Povzetek članka po: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fever/symptoms-causes/syc-20352759)