Kaj je hujšanje?
Hujšanje opredeljujemo kot nepojasnjeno izgubo telesne teže za 10 kg ali 5 % telesne teže. Izguba telesne teže se zgodi nenamerno in je lahko posledica resnih obolenj, med drugimi tudi sladkorne bolezni.
Ko pride oseba v odraslo dobo, naj bi telesna teža iz leta v leto ostajala stabilna. Izguba ali pridobivanje nekaj kilogramov občasno je povsem normalno, vendar po definiciji oseba ne sme nepojasnjeno izgubiti več kot 10 kg ali 5% telesne teže, saj nam tako telo sporoča, da je v njem prišlo do sprememb.
Nepojasnjeno hujšanje pomeni, da je do izgube kilogramov prišlo ne da bi posvečali posebno pozornost dietni prehrani ali telesni aktivnosti. Vzrok zanj so lahko depresija, določena zdravila ali sladkorna bolezen, med možne vzroke pa uvrščamo še:
- Addisonovo bolezen,
- raka,
- celiakijo,
- kronično drisko,
- demenco,
- motnje prehranjevanja (anoreksija in bulimija),
- HIV,
- hiperkalcemija,
- hipertiroidizem,
- okužba,
- podhranjenost,
- zdravila, vključno s citostatiki, odvajalnimi sredstvi in zdravili za ščitnico,
- Parkinsonova bolezen,
- rekreacijske droge, vključno z amfetamini in kokainom,
- kajenje,
- tuberkuloza.
Simptomi (kako ga prepoznamo):
Nenadno izgubo telesne teže lahko spremljajo splošno slabo počutje in telesna šibkost. Pogosto se pojavijo tudi motnje razpoloženja, pomanjkanje apetita in prebavne motnje, kot je zaprtje.
Zdravljenje:
Potrebno je zdraviti vzrok za hujšanje. Če je to sladkorna bolezen, inzulin preprečuje, da bi telo dobilo dovolj glukoze iz krvi v telesne celice, da bi jo uporabili kot energijo. Posledica tega je, da telo prične uporabljati maščobe in mišice, da bi pridobilo manjkajočo energijo, kar povzroči zmanjšanje telesne teže oziroma hujšanje. Nepričakovana izguba telesne teže je pogosto opazna pri ljudeh s sladkorno boleznijo tipa 1, vpliva pa lahko tudi na ljudi s sladkorno boleznijo tipa 2.
Zdravniško pomoč je potrebno poiskati, če oseba izgubi več kot 5% normalne telesne teže v 6 do 12 mesecih, saj se je v tem primeru potrebno posvetovati z zdravnikom in poiskati vzrok nepojasnjenega hujšanja.
Ko bo zdravnik odkril vzrok, se bo lahko odločil za primeren način zdravljenja.
Rastline kot naravna pomoč:
V tem primeru je najbolje pomoč poiskati v rastlinah, ki spodbujajo apetit. Mednje sodijo:
- Regrat je sezonska rastlina, ki si jo pogosto privoščimo v obliki solate. Poznamo ga po njegovi sposobnosti stimuliranja apetita, poleg tega pa obnavlja normalno funkcijo jeter in jih spodbuja k delovanju.
- Poprova meta v obliki čaja nam prav tako lahko pomaga povečati apetit. Poprova meta vsebuje snovi, ki pomirjajo želodec in spodbujajo zdravo prebavo. Za boljši učinek kombinirajte čaj poprove mete z ingverjem.
- Kamilica v obliki čaja na naraven način spodbuja zdrav apetit, zlasti takrat, kadar je vzrok za slabši apetit stres.
Preventiva:
- Posebno pozornost je potrebno posvečati uravnoteženi zdravi prehrani v kombinaciji z redno telesno aktivnostjo, da ohranimo normalen indeks telesne mase tudi v odrasli dobi.
- Nikoli ne izpuščajte zajtrka, ki predstavlja najpomembnejši obrok.
- Spremljajte vnos kalorij v telo.
- Poskrbite za dovolj spanja in izogibanje stresu.
- Redno obiskujte preventivne poglede, da bo lahko zdravnik pravočasno odkril morebitne bolezni, ki bi lahko povzročile nenadno hujšanje.
- Občasno si privoščite čaje iz rastlin, ki spodbujajo apetit.
(Povzetek članka po: https://www.diabetes.co.uk/symptoms/unexplained-weight-loss.html)