Kaj so hrapave roke ?
Hrapave roke so pogosta težava odraslih ljudi. Sicer ne gre za življenjsko ogrožajoče ali kakor koli drugače nevarno stanje, a so takšne roke na videz zelo neprijetne. S hrapavimi rokami se srečujejo ljudje, ki vsakodnevno delajo na gradbišču ali pa imajo roke dlje časa v vodi.
Tudi naše roke zelo trpijo, kadar jih izpostavljamo dejavnikom, kot so slabo vreme, veliko vode, umazanija, kemikalije, sonce in drugi. Najpogostejši vzrok za nastanek hrapavih rok je prizadeta zunanja plast kože, ki je najbolj izpostavljena škodljivim dejavnikom iz okolja. Njena naloga je zadrževanje vlage v koži, vendar lahko izpostavitev soncu, hladnemu zraku, vetru, umazaniji in kemikalijam ta sloj kože tako zelo poškoduje, da koža ni več sposobna zadrževati vlage. Poškodovana koža je tudi bolj občutljiva na vplive dejavnikov iz okolja, kar pomeni, da je bolj dovzetna za okužbe (težavo predstavljajo zlasti okoljska onesnaževala in UV žarki, ki pospešujejo staranje in sušenje kože).
Dejavniki, ki še lahko vplivajo na nastanek hrapavih rok, so:
- Suh zrak v prostorih (mrzli zimski meseci),
- voda (prepogosto umivanje rok spere naravna olja s površine kože),
- kemikalije (ljudje, ki pri svojem delu redno uporabljajo kemikalije ali gospodinjska sredstva za čiščenje, imajo pogosto hrapave roke),
- milo, ki ni prilagojeno potrebam kože in je preveč agresivno za nego občutljive kože,
- drugi dejavniki, kot so alergeni in nekatera zdravila.
Simptomi (kako jih prepoznamo):
Hrapave roke hitro opazimo – videti so grobe, izsušene in pogosto tudi razpokane. V skrajnem primeru so lahko razpoke precej globoke, zaradi česar prihaja do krvavitev. Hrapave roke spremlja še neprijeten občutek zbadanja in zategovanja v predelu rok, zato lahko imamo težave pri opravljanju vsakodnevnih aktivnosti.
Zdravljenje:
Zdravljenje običajno ne zahteva obiska pri zdravniku, razen, če je prišlo do okužbe (spremljajte tipične znake okužbe kože). Največ lahko storimo sami in sicer tako, da rokam zagotovimo redno nego in jih vsakodnevno navlažimo s koži prijaznimi sredstvi, ki ne vsebujejo agresivnih kemikalij. Poskušajte izbirati čim bolj naravna sredstva, v času zdravljenja pa kože ne izpostavljajte škodljivim dejavnikom, ki lahko celotno situacijo še dodatno poslabšajo.
Rastline kot naravna pomoč:
- Aloe vera je idealna naravna pomoč v primeru suhe, razpokane kože, saj kožo navlaži in jo nahrani.
- Kokosovo olje je vrhunsko naravno sredstvo za nego suhe in občutljive kože. Vsebuje nasičene maščobe, ki kožo oskrbujejo z vlago.
- Ognjičevo olje ima protivnetne in protibakterijske lastnosti, ki lahko pomagajo preprečiti nastanek okužb kože.
- Surov med je eden najboljših naravnih virov encimov, vitaminov, hranil in kislin, ki izboljšajo stanje kože in ji pomagajo zadrževati vlago.
Preventiva:
- Če je le mogoče, se izogibajte uporabi mila, ki kožo izsuši. Najslabša izbira so mila, ki vsebujejo konzervanse in umetne dišave.
- Po vsakem umivanju rok le-te dobro navlažite. Izberite kokosovo olje.
- Če pri delu uporabljate agresivne snovi, ki lahko škodujejo koži, ne pozabite na rokavice.
- Koži na rokah občasno privoščite piling.
- Koži občasno ponudite nego s svežim gelom aloe vere – če imate rastlino na domačem vrtu, potem lahko nasvet pričnete upoštevati že danes.
- Rokam občasno ponudite kopel z ovsenimi kosmiči.
(Povzetek članka po: https://www.annmariegianni.com/10-solutions-rough-overworked-dry-hands-male-female/)