Kaj so gliste?
Gliste so majhni zajedavci, katerih jajčeca se nahajajo povsod okrog nas. Najpogosteje v našem telesu zajedata človeška glista (Ascaris lumbricoides) in podančica (Enterobius). Okužba se prične z zaužitjem jajčec glist, ki se nahajajo v vodi, zemlji, sanitarijah, na slabo oprani zelenjavi in drugod. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije se otroci najpogosteje okužijo z igro na prostem, po kateri ne poskrbijo za natančno higieno rok.
Po zaužitju jajčec se glista razvije v našem telesu, natančneje v črevesju. V procesu razmnoževanja se lahko gliste razširijo tudi v krvni obtok in pljuča, dosežejo pa lahko tudi grlo. Ciklus se ponavlja, dokler iz telesa ne odstranimo vseh glist in njihovih jajčec, kar je lahko zelo težavno, saj se zajedavci izjemno hitro razmnožujejo.
Simptomi (kako jih prepoznamo):
Odvisno od vrste glist, s katerimi smo okuženi, se pojavijo tudi simptomi. Navadna človeška glista najpogosteje povzroča:
- Kašelj,
- kratko sapo,
- kri v sluzi,
- povišano telesno temperaturo,
- slabost, bruhanje in drisko,
- izgubo apetita,
- nepojasnjeno hujšanje,
- bolečine v trebuhu,
- motnje rasti pri otrocih.
Okužbo s podančico prav tako spremljajo slabost, bruhanje, driska, bolečine v trebuhu, prepoznamo pa jo tudi po srbečici ob zadnjiku (samica ponoči izven telesa izleže jajčeca), pri otrocih opazimo tudi utrujenost in podočnjake.
Zdravljenje:
Najprej je potrebno postaviti diagnozo. V laboratoriju to storijo na podlagi pregleda vzorca blata, v katerem dokazujejo prisotnost jajčec. V primeru okužbe s človeško glisto lahko zdravnik naroči tudi ultrazvok, CT in endoskopijo.
Ko je okužba z glistami potrjena, se zdravnik odloči o primernem načinu zdravljenja okužbe. Pogosto se predpisuje zdravilo Vermox, ki ga je potrebno jemati v skladu s predpisanimi navodili in sicer z vmesnimi presledki. S pričetkom jemanja uničimo odrasle gliste, z nadaljevanjem prejemanja zdravila pa tudi jajčeca glist.
Rastline kot naravna pomoč:
Pri okužbi z glistami si lahko pomagamo tudi z rastlinami.
- Semena papaje vsebujejo karicin, ki je učinkovito sredstvo za odpravljanje glist. Pripravimo si lahko papajin sok.
- Česen je zdravilo za gliste, ki so ga poznale že naše babice. Uživamo ga lahko surovega.
- Nageljnove žbice so učinkovite pri odstranjevanju jajčec glist.
- Cimet je odlično sredstvo za uničevanje parazitov. Pripravimo si ga lahko v obliki napitka (zmešamo ga z vodo).
Preventiva:
Gliste so nalezljive, zato je za preprečevanje okužbe potrebna stroga higiena rok. Umijemo jih predvsem po obisku stranišča in pred uživanjem hrane. Izognemo se jim lahko tudi z natančnejšim pranjem sadja in zelenjave. Če je z glistami okužen otrok, je potrebno tudi redno čiščenje (prekuhavanje) posteljnine in igrač, pogosto pa se mora zdraviti vsa družina.
(Povzetek članka po:https://www.healthline.com/health/ascariasis)