Kaj so razjede v ustih?
Razjede v ustih so v resnici rane, ki so v večini primerov povsem neškodljive, povzročijo pa lahko zelo neprijetne simptome. Ljudem otežujejo normalen govor, prehranjevanje, pitje in umivanje zob. Največkrat gre za benigne razjede, ki minejo same od sebe brez posebnega zdravljenja. Pogosto se pojavijo v ustih rednih kadilcev in tistih, ki zelo radi uživajo hitro in pikantno hrano. Razjede v ustih običajno same izginejo približno 2 tedna po nastanku, kadar pa trajajo dlje kot 3 tedne, jih mora pregledati zdravnik.
Točen vzrok za njihov nastanek ni znan, poznamo pa dejavnike, ki lahko vplivajo na njihov nastanek. Omenili smo že kajenje ter kislo in začinjeno hrano, razjede pa lahko nastanejo tudi v obdobju stresa in tesnobe, hormonskih sprememb med nosečnostjo ali pubertete in menopavze. Nanje vplivajo nekatere vrste zdravil (beta blokatorji in protibolečinska sredstva), genetski dejavniki in pomanjkanje določenih hranil v prehrani. Razjede se najpogosteje pojavijo pri bolnikih s Chronovo boleznijo, pri vseh ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom in pri tistih, ki jim primanjkuje vitamina B12 oziroma železa.
Simptomi (kako jih prepoznamo):
- Ena ali več bolečih ran, ki se lahko pojavijo na notranji strani lic, na nebu in na jeziku,
- okrogle, rdeče obarvane spremembe v ustni votlini, ki imajo v sredini rumen, bel ali siv mehurček,
- povišana telesna temperatura,
- izguba apetita,
- prisotnost pekoče bolečine,
- otekle žleze.
Zdravniško pomoč je potrebno poiskati, če razjede ne zacelijo v 3 tednih, če se širijo po ustni votlini, če je prisotna huda bolečina in če so se pojavile po pričetku uživanja predpisanega zdravila.
Zdravljenje:
Bolečina in nelagodje se običajno po nekaj dneh zmanjšata, nakar razjeda počasi izgine sama od sebe, zato zdravljenje v večini primerov ni potrebno. Ljudem, ki se pogosto srečujejo z razjedami v ustni votlini, lahko zobozdravnik predpiše sredstva za zmanjševanje otekanja in analgetike. Svetuje se uporaba ustne vode in mazila, ki se nanese neposredno na razjedo (iz domače lekarne lahko izberemo tudi propolis).
Rastline kot naravna pomoč:
- Med ima antibakterijsko delovanje, ki pospeši naravni proces celjenja ran. Zmanjšuje draženje in otekanje razjede.
- Kokosovo olje ima protimikrobno delovanje in deluje kot naravni analgetik (blaži bolečino).
- Jabolčni kis zaradi svoje kislosti uniči bakterije, ki povzročajo razjede v ustni votlini.
- Pomarančni sok vsebuje velike količine vitamina C. Pomanjkanje tega vitamina naj bi prispevalo k nastanku razjed v ustih. Vitamin C spodbuja delovanje imunskega sistema in mu pomaga v borbi proti okužbam, tudi tistim v ustni votlini.
- Olje klinčkov oziroma nageljnovih žbic vsebuje eugenol, ki nam nudi prvo pomoč v primeru težav z ustno votlino. Ima protimikrobne lastnosti.
- Kajenski poper je odlično naravno sredstvo za lajšanje bolečin. Vsebuje kapsaicin, ki uničuje mikrobe.
Preventiva:
- Skrb za ustno higieno, vključno s ščetkanjem jezika,
- izogibanje stresu,
- pogovor z zdravnikom z namenom ugotovitve, ali nastanek razjed morda povzročajo določena zdravila,
- izogibanje sprožilcem, za katere je znano, da nam povzročajo težave v ustni votlini (običajno gre za kislo in zelo pekočo hrano).
(Povzetek članka po: https://www.medicalnewstoday.com/articles/317984.php)