Kaj je možganski tumor?
Možganski tumor je tumor, ki nastane v možganskem tkivu. Lahko je benigni (ne vsebuje rakavih celic) ali maligni (vsebuje rakave celice). Tudi, če se tumor pojavi v katerem drugem delu telesa, se lahko kasneje razširi na druge organe, med drugim tudi na možgane. Takšen tumor imenujemo sekundarni oziroma metastatski. Dejstvo je, da se lahko možganski tumor pojavi v vseh starostih, zelo pogosti so pri mlajših ljudeh, nekoliko redkejši pa pri starostnikih. Raziskovalci in zdravniki kljub številnim opravljenim raziskavam še ne poznajo pravega razloga za nastanek možganskega tumorja, med dejavnike tveganja za njegov nastanek pa uvrščajo ionizirajoča sevanja in družinsko anamnezo možganskih tumorjev. Simptomi so velikokrat odvisni od velikosti, tipa in lokacije novotvorbe, v nekaterih primerov pa simptomov ni mogoče opaziti, dokler tumor ne napreduje in se razširi oziroma poveča.
Simptomi (kako ga prepoznamo):
Simptomi benignih tumorjev na možganih običajno niso specifični. Benigni tumorji povzročajo simptome, ki se žal lahko pojavijo tudi pri drugih boleznih:
- Težave z vidom,
- težave s sluhom,
- težave z ravnotežjem,
- spremembe v duševnih sposobnostih (koncentracija, spomin, govor),
- trzanje mišic,
- spremenjeno vonjanje,
- slabost in bruhanje,
- paraliza obraznih mišic,
- glavoboli,
- odrevenelost okončin.
Zdravljenje:
Zdravljenje možganskega tumorja je odvisno od vrste, velikosti, lokacije in želja bolnika. Če se tumor nahaja na mestu, ki je dostopno za operacijo, se bo morda kirurg odločil za operativno odstranitev tumorja. Če je tumor majhen, ga lahko kirurg v celoti odstrani. Lahko se zgodi, da se tumor nahaja v bližini pomembnih tkiv, v teh primerih pa je operativni poseg zelo tvegan. Naslednji možnosti zdravljenja sta obsevanje in kemoterapija. Z obsevanjem uničimo rakave celice, pri kemoterapiji pa se uporabljajo zdravila za uničenje celic. Jemljejo se lahko v obliki tablet ali pa so vbrizgana v veno. Neželeni učinki kemoterapije so odvisni od vrste in odmerka zdravila, v večini primerov pa kemoterapija povzroči bruhanje, slabost in izpadanje las.
Rastline kot naravna pomoč:
- Bosvelija zmanjša otekanje in kopičenje tekočine v možganih, pomaga pa nam lahko pri lajšanju simptomov možganskega tumorja. Tradicionalno se uporablja za zdravljenje artritisa, astme in drugih vnetnih težav. Najbolj učinkovit način uporabe je vdihovanje eteričnega olja bosvelije.
- med,
- kurkuma,
- ingver.
Preventiva:
Obstaja nekaj načinov, kako lahko zmanjšamo tveganje za razvoj možganskega tumorja, vendar pa se v nekaterih primerih njegovemu razvoju ne moremo izogniti, zlasti, če se je ta že pojavil pri kom v družini.
- Redni preventivni pregledi,
- izogibanje kajenju in če se le da tudi cigaretnemu dimu,
- omejitev vnosa alkohola v telo,
- izogibanje pretirani izpostavljenosti UV žarkom in sončenju,
- uživanje večjih količin sadja in zelenjave,
- izogibanje predelanim in hitro pripravljenim živilom,
- skrb za normalno telesno težo,
- redna telesna aktivnost v zmernih količinah.
(Povzetek članka po: https://www.medicinenet.com/brain_tumor/article.htm)