Menopavza

0
404

Kaj je menopavza?

Menopavza ni bolezen. Gre za čas, ki označuje konec menstrualnih ciklov, hkrati pa je to tudi zelo pomembno obdobje v življenju vsake ženske. Do menopavze uradno pride takrat, kadar je menstruacija odsotna vsaj 12 mesecev. Običajno se pojavi pri starosti 40 – 50 let, pojavi pa se lahko tudi kasneje, med 51. in 55. letom starosti.

Gre za naravni, biološki proces, ki ga spremljajo različni simptomi, ki so lahko skrajno neprijetni. Ženske so v tem obdobju pogosto zelo razdražljive, menjujejo razpoloženje, srečujejo pa se tudi z motnjami spanja.

V obdobju menopavze se količina spolnih hormonov v telesu počasi zmanjšuje. Posledica tega je, da jajčniki prenehajo proizvajati jajčeca, zaradi česar se menstruacije pojavljajo vse redkeje, dokler povsem ne izostanejo. Ženska po tem obdobju (razen redkih izjem) ne more več zanositi. Simptome, ki se pojavijo v tem obdobju, pripisujemo pomanjkanju estrogena.

Simptomi (kako jo prepoznamo):

Preden se pojavi menopavza, se ženska srečuje z nerednimi menstruacijami, ki jih spremljajo tudi drugi simptomi:

  • Suhost vagine,
  • vročinski oblivi,
  • mrazenje,
  • nočno potenje,
  • težave s spanjem,
  • spremembe razpoloženja,
  • povečanje telesne teže,
  • upočasnjen metabolizem,
  • redčenje las,
  • pojav suhe kože,
  • pojav povešenih prsi.

Simptomi, ki se pojavijo v obdobju menopavze, se razlikujejo od ženske do ženske. Lahko se pojavijo samo določeni simptomi.

Zdravljenje:

Ker menopavza ni bolezen, je ne moremo zdraviti, lahko pa z uporabo zdravil lajšamo njene simptome. Da bi se izognili morebitnim drugim zdravstvenim težavam, je priporočljivo kljub vsemu redno preventivno obiskati zdravnika. Če se po menopavzi pojavi krvavitev iz nožnice, je potrebno nemudoma poiskati zdravniško pomoč, saj lahko gre v tem primeru za zelo resno stanje, ki ga je potrebno zdraviti. Največ lahko storimo sami.

Rastline kot naravna pomoč:

Pri lajšanju simptomov menopavze je najbolje ubrati naraven način.

  • Divji jam deluje kot naravni progesteron, zato nam lahko prinaša olajšanje tudi v obdobju menopavze. Vsebuje fitosterole, ki so predhodniki estrogena in progesterona v telesu. Študija iz leta 2005 kaže, da lahko uživanje divjega jama olajša simptome menopavze že po 30 dneh rednega jemanja.
  • Sladki koren lahko prepreči nihanja hormonskega ravnovesja in tako pripomore tudi k olajšanju simptomov menopavze. Prav tako povečuje raven energije in poskrbi za splošno dobro počutje.
  • Žajbelj sicer poznamo predvsem po njegovih koristih pri odpravljanju težav z ustno votlino, uporaben pa je tudi pri menopavzi. Pri ženskah, ki v času menopavze uporabljajo žajbelj, sodeč po raziskavah ne prihaja do vročinskih oblivov.

Preventiva:
Obdobju menopavze se ne moremo izogniti. Poskrbimo pa lahko za bolj zdrav način življenja in se tako izognemo številnim neprijetnim simptomom, ki nam pretijo. Poskrbimo za uživanje zdrave in uravnotežene prehrane, redno telovadimo, uredimo si spanec, poskrbimo za zdrave kosti (v obdobju menopavze obstaja večje tveganje za nastanek osteoporoze!), poskušajmo pa tudi vzdrževati normalen krvni pritisk.

Vzemimo si čas zase in se poskušajmo čim bolj izogibati stresnim situacijam, ki lahko nekatere simptome, zlasti motnje razpoloženja, samo še poslabšajo. Pomembno je, da si vzamemo počitek takrat, ko ga naše telo nujno potrebuje.

(Povzetek članka po: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/symptoms-causes/syc-20353397)

 

SHARE

Dodaj odgovor