Kaj je astma?
Astma je kronično stanje, ki povzroča vnetje in zožitev bronhialnih cevi – prehodov, ki omogočajo vstop zraka v pljuča in izstop iz njih. Če so bolniki z astmo izpostavljeni snovem, na katere so občutljivi, lahko to dodatno poslabša simptome bolezni.
Astma je pogosto dedna bolezen, ki se pojavi že pri otrocih. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije približno polovica astmatikov zboli zaradi genetskega vpliva.
Poznamo dve vrsti astme – alergijsko astmo in nealergijsko astmo. Prva je posledica izpostavljenosti alergenom, drugo pa povzročijo stres, pretirana telesna dejavnost, bolezni ali izpostavljenost ekstremnim vremenskim pojavom.
Simptomi astme (kako jo prepoznamo):
Za astmo so značilne težave s kratko sapo. Spremljajo jo tudi:
- Kašelj,
- stiskanje v prsih,
- žvižgajoč zvok med dihanjem (zaradi oteženega prehoda zraka skozi zožene dihalne poti).
Simptome lahko sprožijo zunanji alergeni, kot je cvetni prah. Prav tako jo lahko povzročijo tudi alergeni iz prostorov (pršice in plesni). Pri nekaterih bolnikih simptome sprožijo tudi:
- Določena zdravila,
- aditivi v živilih,
- dražilci iz zraka (dim, hlapi, močni vonj),
- prehlad, gripa in druge bolezni,
- stres.
Zdravljenje:
Zdravljenje alergijske astme vključuje prepoznavanje in izogibanje alergenom, ki sprožijo simptome. Redno je potrebno jemati predpisana zdravila. Potrebno je upoštevati vsa navodila alergologa. Zdravila za astmo se delijo na tista, namenjena takojšnjemu lajšanju težav (inhalatorji) in tista, ki so namenjena dolgotrajnemu obvladovanju bolezni. Zdravila, namenjena dolgotrajnemu lajšanju težav je potrebno jemati vsakodnevno. Koristna je lahko tudi imunoterapija.
Rastline kot naravna pomoč:
- Kakav vsebuje snov, imenovano teofilin. Gre za snov, ki spodbuja bronhodilatacijo in jo najdemo tudi v večini inhalatorjev. Uživanje čokolade s 60-70% kakava nam lahko pomaga pri zdravljenju astme.
- Janež vsebuje naravne spojine, ki zmanjšajo količino sluzi v dihalih. Bronhialni izločki so pogosti vzrok za nastanek obstrukcije dihalnih poti, ki lahko povzroči napad astme.
- Česen nam lahko pomaga olajšati klinične manifestacije napada astme, saj ima protivnetni učinek.
- Peteršilj nam lahko pomaga pri lajšanju astme in kašlja. Uživamo ga lahko surovega, lahko pa si pripravimo čaj ali tinkturo.
- Kurkuma deluje protivnetno in nam lahko pomaga pri odpravljanju simptomov astme.
Preventiva:
Astmi se ne moremo izogniti, lahko pa nadzorujemo njene napade.
- Redna zmerna telesna aktivnost je ključnega pomena za preprečevanje astmatičnih napadov.
- Zagotavljanje zadostne količine spanja lahko zmanjša stres, ki je pogost vzrok za nastanek napada.
- Redno uživanje predpisane terapije in upoštevanje zdravnikovih navodil nam lahko pomagata preprečiti napade.
- Poznavanje vzrokov za sprožitev napada in prvih simptomov nam lahko pomaga pravočasno preprečiti napad ali se nanj ustrezno pripraviti.
Redni pogovori z družino in vodenje dnevnika napadov so nam lahko v pomoč pri preprečevanju nastajanja astmatičnih napadov.